Elhízásnak azt nevezzük, mikor az anyagcsere-folyamatokban bizonyos hatások (genetikai, központi idegrendszeri, endokrin, környezeti hatások) következményeképp zavarok támadnak, így az energiaháztartás egyensúlya felbomlik. A táplálékfelvétel növekszik és/vagy az energia leadás csökken, melynek következtében beindul a fokozott zsírraktározás. A WHO egy számban is meghatározta az elhízást: e szervezet szerint az tekinthető túlsúlyosnak, akinek a testtömeg indexe nagyobb, mint 25, 30 felett pedig elhízásról beszélünk.
Sajnos ma már az elhízás népbetegségnek számít, hiszen az elhízott emberek aránya ötévente megduplázódik. Európában és Amerikában 70 millió elhízott ember él, további 163 millión túlsúlyosak. A magyaroknak pedig körülbelül a kétharmadát érinti a túlsúly problémája. De mi állhat az elhízás hátterében?
Az elhízás nemcsak önértékelési zavart okoz és akadályoz a mindennapi életben, hanem súlyos egészségügyi következményei lehetnek. A felhalmozódott zsírmennyiség megterheli a szívet, az érhálózatot és magas vérnyomást, trombózist, agyvérzést, szívinfarktust okozhat. A túlsúlyos emberek könnyebben lesznek depressziósak, nagyobb hajlamuk van a rákra, a cukorbetegségre, a vese- és májelégtelenségre. Az elhízás következtében nő a szív-és érrendszeri betegségek, a hipertónia, a cukorbetegség egyes daganatos betegségek, krónikus mozgásszervi betegségek, mentális kórképek, sőt az össz. halálozás kockázata is.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
Nulla kalóriás, növényi eredetű, természetes édesítőszer. Glikémiás indexe 0, nem emeli meg az inzulin- és vércukorszintet.